Poradnia rodzinna — co to właściwie znaczy?

Poradnia rodzinna to pierwszy i podstawowy etap umożliwiający rozpoczęcie leczenia na podstawie obowiązkowego ubezpieczenia. Zapewnia ona specjalistyczne poradnictwo np. z zakresu psychologii czy życia rodzinnego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie możliwości dokładnie daje taka poradnia. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Z jakiej pomocy można skorzystać w poradni rodzinnej?

W wielu sytuacjach poradnia rodzinna łódź oferuje profesjonalną i skuteczną pomoc. Umożliwia ona skorzystanie ze zdrowotnych świadczeń, które dotyczą ratowania życia oraz poprawy stanu zdrowia. Pacjenci korzystający z usług takiej placówki mogą liczyć na porady lekarskie oraz różne pakiety badań, opiekę nad pacjentem podczas jego leczenia, wystawienie opinii dotyczących stanu zdrowia, które mogą być potrzebne w orzecznictwie, badania diagnostyczne, rehabilitację, opiekę specjalistyczną dla niepełnosprawnych i chorych. 

Co jeszcze warto wiedzieć o poradni rodzinnej?

Tak jak inne placówki tego typu, poradnia POZ w Łodzi umożliwia swoim pacjentom skorzystanie z usług lekarza medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, a także pielęgniarki rodzinnej. Specjaliści Ci mogą przeprowadzić kompleksowe badania, skierować do innych lekarzy, czy przeprowadzić różne, proste zabiegi, wykonać zastrzyki itd. 

Aby móc zostać objętym opieką placówki wystarczy wypełnić specjalną deklarację na żywo lub online, w której wskaże się swój problem oraz lekarza, z którego pomocy chce się skorzystać. Warto zaznaczyć, że dane wpisane deklaracji można zmienić w dowolnym momencie. Oczywiście podaję się w nie także wszystkie swoje dane i informacje na ten temat. 

Następnie można przyjść do placówki razem z dowodem tożsamości i zapisać się w recepcji do specjalisty. 

Warto zaznaczyć, że z pomocy poradni rodzinne mogą skorzystać wszystkie osoby, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i mają więcej niż 18 lat, a także dzieci i młodzież. Poradnia obejmuje opieką całe rodziny. 

Dlaczego warto korzystać z opieki poradni rodzinnej?

Opieka poradni rodzinnej to świetne rozwiązanie. Warto zapisać się i wypełnić specjalną deklarację. W ten sposób pacjenci w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych mogą liczyć na specjalistyczną pomoc medyczną o szerokim zakresie. Jest to dużo bardziej wygodne niż np. wizyta na pogotowiu z chorym dzieckiem. 

Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne, na podstawie których jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby skierować na dalsze badania. Dużą zaletą jest także to, że nie ma potrzeby opłacania takie wizyty z własnych środków. Jak wspomniano wcześniej, opieka medyczna w poradni rodzinnej odbywa się na podstawie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. 

Poradnie rodzinne funkcjonują w każdym mieście. Z opieki lekarzy można korzystać przez cały tydzień:  od poniedziałku do piątku w indywidualnie określonych godzinach. Pacjent zależnie od potrzeby i możliwości może skorzystać z pomocy na miejscu lub podczas wizyty domowej. Ważne jest to, aby przed wizytą się zarejestrować, co zwykle można uczynić za pośrednictwem Internetu, telefonicznie lub osobiście. 

W każdej poradni rodzinnej widnieje informacja zgodnie, z którą każdy pacjent ma prawo skorzystać bez konieczności posiadania skierowania z opieki oferowanej przez najbliższy szpital lub oddział ratunkowy, jeśli potrzebuje interwencji lekarskiej w porze poza godzinami funkcjonowania poradni. 

W trosce o swoje zdrowie warto skorzystać z opieki oferowanej przez poradnie rodzinne. Każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne ma prawo do skorzystania z takie formy opieki medycznej w swojej miejscowości. 

 

 

 
 
 

NZOZ PORADNIA POJEZIERSKA
SIERAKOWSKIEGO 67A, 91-324 Łódź
 
tel. 42 611-60-22